KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11665033
*
nr 1166 5033
Andreas Friis
(1890-1983), Danmark
Oljemålning, Badstrand, signerad och daterad 1926. 30x40 cm
Andreas Friis, dansk bildkonstnär född 1890, död 1983.
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2018
kl 20:18:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/2 11:28:44
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 feb
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andreas friis badstrand danmark dansk dansk design danska danskt europa norden olja oljemålning oljemålningar skandinavien skandinavisk
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Andreas Friis
Andreas Friis, dansk bildkonstnär född 1890, död 1983.
Läs mer om Klassiska
nr 1166 5033
Andreas Friis
(1890-1983), Danmark
Oljemålning, Badstrand, signerad och daterad 1926. 30x40 cm
Andreas Friis, dansk bildkonstnär född 1890, död 1983.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 3.000 kr |
| Såld: | 2.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/2 11:28:44 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 feb
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andreas friis badstrand danmark dansk dansk design danska danskt europa norden olja oljemålning oljemålningar skandinavien skandinavisk
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



